اخبار بلاگ313 اخبار بلاگ313 .

اخبار بلاگ313

تالاب میانکاله و خلیج گرگان در شرایط بحران قرار دارند

سلامت نیوز: مدیر کل دفتر سواحل و تالاب های ساحلی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تالاب میانکاله و خلیج گرگان در سال های گذشته به علت تغییرات اقلیم و فعالیت های انسانی در شرایط بحران قرار گرفته اند.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، شهرام فداکار روز یکشنبه در نشست خبری به مناسبت هفته محیط زیست ( 16 تا 22 خرداد) افزود: برای نجات تالاب میانکاله کمیته ای ملی تشکیل شد که به تعیین اعتبار 38 میلیارد تومانی برای احیا و حفاظت تالاب منجر شد.
وی اظهار کرد: از این میزان اعتبار پنج میلیارد تومان مربوط به بخش تالاب میانکاله در استان گلستان است و 33 میلیارد تومان برای احیا و حفاظت از بخشی از تالاب که در استان مازندران قرار دارد، در نظر گرفته شده است.


فداکار ادامه داد: با نظارت این کمیته و اجرای اقدامات تعیین شده پیش بینی شده است که وضعیت تالاب روند رو به بهبود داشته باشد.
پروین فرشچی معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست که در جلسه حضور داشت، در توضیح اظهارات فداکار گفت: این میزان اعتبار تخصیص نخواهد یافت مگر اینکه طرح جامع میانکاله تهیه شود.


فداکار ادامه داد: تالاب میانکاله و خلیج گرگان به دو سری اقدامات کوتاه مدت و میان مدت نیاز دارند که شرح خدمات اقدامات کوتاه مدت تهیه شده است و اجرای آن به زودی آغاز می شود.
وی افزود: همچنین قرار است یک اقدام بلندمدت پنج ساله تعریف شود تا تالاب در این مدت به وضعیت مطلوب خود برسد که نیازمند همکاری بیشتر دستگاه های مرتبط است.
وی گفت: هر تجربه ای که برای احیای دریاچه ارومیه به دست آمد و مناسب بود در این تالاب نیز اجرا خواهد شد تا به وضعیت مناسب برگردد.

*** بیش از 90 درصد واردات و صادرات از مرزهای دریایی صورت می گیرد
مدیر کل دفتر سواحل و تالاب های ساحلی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: مساله ای که در معاونت محیط زیست دریایی مد نظر است توسعه دریا محور کشور است، بیش از 90 درصد واردات و صادرات از طریق مرزهای آبی صورت می گیرد که نشان می دهد فشار زیادی روی دریاها وجود دارد بنابراین توجه به آنها از اهمیت زیادی برخوردار است.
وی با بیان این که 60 درصد منابع نفتی و سوختی در سواحل خلیج فارس وجود دارد، افزود: بر این اساس در دو سال گذشته 30 طرح را بررسی ، کارشناسی و بازرسی میدانی کردیم که در برخی موارد منجر به توقف طرح شد.
فداکار تاکید کرد: آخرین زیستگاه های دست نخورده این سرزمین در خطوط ساحلی قرار دارند از این رو باید با جدیت محافظت شوند.

*** تهیه نقشه اکوسیستم های حساس ساحلی
به گفته فداکار، شناخت اکوسیستم های حساس ساحلی از دیگر برنامه های معاونت محیط زیست دریایی سازمان محیط زیست است، در واقع برنامه ما در برنامه پنجم توسعه بود و در برنامه ششم توسعه نیز به نوعی به آن اشاره شده است.
وی افزود: بر این اساس نقشه عرصه ای حدود هزار کیلومتر در محدوده 9 میلیون هکتاری زیستگاه های ساحلی در منطقه مکران تهیه شده است که فاز بعدی تهیه این نقشه برای خلیج فارس است، دریای خزر این نقشه را داشته اما نیازمند بازنگری است.

*** میزان حریم تالاب ها بازنگری شود
فداکار با اشاره به اینکه در قانون مستحدثات ساحلی حریم ها مشخص شده است، گفت: حریم دریا 600 متر و حریم ساحل در خلیج فارس یک کیلومتر تعیین شده است که ساخت و ساز در این محدوده ممنوع است مگر اینکه برای طرحی بسیار مهم یک سری فرایندها طی شود.
وی افزود: برای سازمان محیط زیست بحث حریم اکولوژیک بسیار مهم است، در قانون حفاظت و احیای تالاب ها یک سری وظایف برای دستگاه ها تعیین شده که یکی از آنها تعیین میزان بستر تالاب ها است ، تالاب هایی که تحت مدیریت سازمان محیط زیست و در سواحل وجود دارند دارای حریم های مشخصی هستند که البته باید این حریم ها بازنگری شود زیرا اطلاعات بخشی از آنها به سال 54 برمی گردد که باید به روز شود.
برچسب: 0،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۱ خرداد ۱۳۹۶ساعت: ۱۰:۰۴:۵۷ توسط:blog313 موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :